Metrostav Handy Cyklo Maraton 2019

Co dělá maraton nezapomenutelným zážitkem? My!

Přidáno 11.08.2019
Lajk

Sedmý ročník handy cyklo maratonu je za námi. A já, jako každý rok v tuto dobu, přemýšlím, jak se o ten zážitek, kterým jsem si v uplynulých dnech prošla, podělit se svými nejbližšími, rodinou, přáteli, kolegy v práci … Jsem plná pozitivní energie a nálady, kterou mám touhu a potřebu přenášet dál. Každý z vás, kdo se alespoň jednou v životě maratonu zúčastnil, mi jistě rozumíte a chápete, o čem mluvím.

Uvažuji, v čem je vlastně tato Héřova a Tomášova akce tak unikátní. Co z ní dělá ten nezapomenutelný zážitek vpíjející se každému na dlouho pod kůži?

Myslím si, že vysvětlení je více než prosté … hlavní podstata fungování maratonu tkví v komunitě lidí, která se okolo Cesty za snem dnes vyskytuje. Kluci dokázali před sedmi lety svou ojedinělou myšlenkou uvést v chod soukolí, které na sebe postupně strhávalo a nabalovalo další a další zúčastněné, až se všem dohromady povedlo zhmotnit ušlechtilý sen o světě bez bariér. Světě, kde je každému vrchovatě dopřáno výsostné právo žít naplno a aktivně, bez rozdílu handicapů.

Zdravý člověk si často neuvědomuje, že život kolem něj plyne v obvyklém a naučeném rytmu, každý den dál a dál, aniž by pro to musel cokoliv výjimečného dělat.  Až teprve v momentě, kdy mu vstoupí do cesty nečekaný handicap, fyzický nebo psychický, realita okolního světa udeří plnou silou…

Počáteční odhodlání hledat si nový řád a smysl bytí je den ode dne více a více nahlodáváno desítkou překážek, počínajících hned u prvního obrubníku před vlastním domem. Okolní svět není připravený poskytnout člověku po prodělaném úraze nebo nemoci takové životní podmínky, aby mohl sám a bez pomoci opustit svůj byt, pracovat, vzdělávat se, sportovat, bavit se společensky … prostě ŽÍT.

A to, co v takový moment získá milionkrát na hodnotě, jsou lidé okolo nás. Ryzí a opravdoví přátelé, kteří nejsou sebestřední a v životě vyznávají ty správné hodnoty. Kamarádi, kteří bez silných slov podají pomocnou ruku, aniž by za to něco očekávali. Lidé, pro které je samozřejmostí netřídit svět na plnohodnotný a méněcenný jen tím, zda někdo mluví, chodí, slyší, hýbe rukama nebo přemýšlí stejně jako já. Bytosti, které chápou, že v takovém světě nejen něco dávají, ale také mnohé dostávají. Díky takovému přístupu vytváříme svět, kde má každý nádech a výdech libovolného člověka stejnou hodnotu.

Cítím vnitřní uspokojení z toho, že jsem dostala možnost být součástí něčeho takového. A naplňuje mě tetelivou radostí, že se naše komunita každým rokem více a více rozšiřuje a zraje jako dobré víno.

Komentáře ke článku

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.